یکی از عرفایی که کمتر شناخته شد شیخ بهلول گنابادی بود . ایشان به مقامات و کراماتی رسیده بود گرچه ابراز نمیداشت . ایشان مردی متقی زاهد ساده زیست و باصفا بود . بیشتر عمرش در سفر بود و نه خانه ای داشت و نه اهل و عیالی . به سفر میرفت و به موعظه و ذکر مصائب اهل بیت میپرداخت . بسیار باهوش و با حافظه بود . بیشتر غذایش ماست و نان بود . اهل راز و نیاز و مناجات و نماز شب بود . بسیاری از خاورمیانه سفر کرده بود افغانستان و عراق و مصر و سوریه و ... . لباس ساده میپوشید و قاطی مردم میشد . گفته شده تنها ثروت او در دوران زندگی فقط لباس هایش بود . ایشان مرد بسیار بزرگی بود و درجه علمی بالایی نیز داشت ولی به خاطر افتادگی مردم پی به علم و اجتهاد او نمیبردند . ایشان عارف بزرگ عصر ما بود و به مقامات عالیه رسیده بود و بنده واقعی خدا بود گرچه بیشتر مردم او را نمیشناسند . 
 
نماز شب : در دیدگاه علما و عرفا نماز اول وقت و نماز شب بهترین وسایل تقرب به حضرت حق هستند با توجه به تاکید آنها بر نماز اول وقت و نماز شب گاهی انسان به نتیجه میرسد که رسیدن به قرب الهی و مقامات عالیه الهی  جز با پناه و استعانت از این دو وسیله مهم امکان پذیر نیست. در ادامه حکایتی و توصیه های عارف بالله شیخ بهلول که خود راه تقرب را پیموده بود را درباره اهمیت نماز شب می آوریم تا اهمیت آن در سیر و سلوک مشخص گردد.


حکایتی از ایشان برای نماز شب
معظم له می فرمودند :نماز شب خیر دنیا و آخرت دارد وقتی می گوییم بخوانید دلیل هم دارد که خیر دارد مثلا زمانی که ما در مدرسه فیضیه با بقیه رفقا درس می خواندیم روزگار ما خیلی به سختی می گذشت یک سال که شب نیمه شعبان مصادف با ایام زمستان بود و هوا به حدی سرد بود که آب در چند ثانیه یخ می زد در مجلس جشنی که به مناسبت میلاد حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف تشکیل شده بود شرکت کردم و وقتی به مدرسه برگشتم  در مدرسه  و حرم بسته بود وهوا خیلی سرد و از طرفی ما هم مقید به خواندن نماز شب بودیم لذا جلو در حرم امدم و شروع به نماز خواندن کردم نماز که تمام شد یک مرد ترک زبان جلو امد و پرسید :حرم کی بازمی شود ؟گفتم یکی دو ساعت دیگر گفت : دوستان من منتظرمن هستند که باید بروم شما لطف بفرمایید این شمعها را بگیرید و هر شب جاهایی از حرم که تاریک است از طرف من روشن کنید.من شمعها را گرفتم بعد آن شخص مقداری پول به من داد و رفت که وقتی من توجه کردم دیدم 500 تومان که در آن زمان مبلغ قابل توجهی بود به من داده است که با آن 500 تومان خیلی از مشکلات ما حل شد بله این نمونه از خیر دنیا و آخرت نماز شب است .


احادیث راجع به اهمیت نماز شب :


پیامبر اکرم:

نماز شب، موجب رضایت پروردگار، دوستى فرشتگان، سنت پیامبران، نور معرفت، ریشه ایمان، آسایش بدن‏ها، مایه ناراحتى شیطان، سلاحى بر ضدّ دشمنان، مایه اجابت دعا، قبولى اعمال و بركت در روزى است. ارشاد القلوب(دیلمی) ج 1، ص 191


امام صادق : نماز شب، انسان را خوش‏ سیما، خوش ‏اخلاق و خوش بو مى‏كند و روزى را زیاد و قرض را ادا مى‏ نماید و غم و اندوه را از بین مى‏ برد و چشم را نورانى مى‏كند. ثواب الأعمال ص 42


امام علی :شب بیدارى در طاعت خدا، بهار اولیا و بوستان نیك‏بختان است. تصنیف غررالحکم ودرر الکلم ص 319 ، ح 7381


منابع : سایت شیخ بهلول گنابادی و سایت شهید آوینی

برچسب ها :
نماز شب ,  عرفان ,  عرفان اسلامی ,  تقوا ,  شیخ بهلول گنابادی ,  شیخ بهلول ,  حکایت از عرفا ,